Najczęściej zadawane pytania

Co zrobić gdy samochód nie zapala ?

W momencie, gdy po przekręceniu kluczyka w stacyjce, okazuje się, że silnik nie zapala po pierwsze sprawdźmy, czy świecą się kontrolki na desce rozdzielczej. Jeżeli tak to świadczy to o tym, że jest prąd w naszym samochodzie. Jeżeli kontrolki nie świecą się to znaczy, że może nie być prądu w naszej instalacji elektrycznej. W takim wypadku, najlepiej zwrócić się po pomoc do specjalisty, warsztatu elektromechanicznego, który dokona oceny stanu akumulatora oraz sprawdzi czy instalacja elektryczna w naszym samochodzie jest sprawna.
Pamiętajmy, akumulator jest jednym z elementów instalacji elektrycznej naszego samochodu. Aby był on sprawny przez wiele lat, reszta instalacji elektrycznej musi być sprawna i pracować zgodnie z założeniami konstrukcyjnymi producenta naszego samochodu.

Czy mogę zregenerować akumulator ?

Nie istnieje pojęcie regeneracji akumulatora. Jego specjalna budowa nie pozwala na jego regenerację, jednak można we własnym zakresie w akumulatorach wyposażonych w korki uzupełnić poziom elektrolitu wodą demineralizowaną, jeśli jej brakuje, naładować go i w ten sposób uratować akumulator. Jednak jest to doraźna pomoc, głęboko rozładowanemu lub zasiarczonemu akumulatorowi pomoże jedynie jego wymiana.

Który akumulator jest najlepszy dla mojego samochodu?

Aby dokonać właściwego wyboru akumulatora, ogólnie rzecz biorąc musimy sprecyzować czy nasz samochód wyposażony jest w nowoczesne elektroniczne elementy instalacji elektrycznej np. komputer pokładowy, ogrzewanie postojowe czy klimatyzację. Im więcej „elektroniki” w pojeździe tym bardziej nasz akumulator będzie obciążony. W naszej ofercie posiadamy akumulatory do każdego pojazdu, a poszczególne modele przeznaczone są do min:

  • FIVE STAR CORE – pojazdy z podstawowym wyposażeniem.
  • FIVE STAR ORIGINAL – samochody z dodatkowym wyposażeniem np. klimatyzacja, elektryczne szyby itp.
  • FIVE STAR EFB Start-Stop – pojazdy nowoczesne, wyposażone w system START – STOP, oraz tradycyjne z dużą ilością dodatkowego wyposażenia np. ogrzewanie postojowe, podgrzewane siedzenia. Jak również pojazdy eksploatowane na krótkich dystansach, które wymagają częstego rozruchu i szybkiego doładowania.

Co znaczy, że akumulator jest bezobsługowy ?

Akumulatory dostarczane przez FIVE STAR POLSKA Sp. z o.o. są wykonane w technologii bezobsługowej. To znaczy, że akumulatory posiadają zdolność ograniczonego odparowania wody co jest potwierdzone badaniami laboratoryjnymi zgodnie z normą PN – EN 60095-1. Jednocześnie, akumulatory FIVE STAR, posiadają górne pokrywy wyposażone w korki, co umożliwia dostęp do wnętrza cel, aby można było przeprowadzić badanie diagnostyczne akumulatora. Również, w przypadku występowania w okresie letnim, ponadnormatywnych temperatur otoczenia pracy akumulatora, przez te otwory możemy uzupełnić poziom elektrolitu wodą demineralizowaną. Bezobsługowość akumulatora jest uwarunkowana dwoma podstawowymi czynnikami:

  • napięcie ładowania w samochodzie nie może przekraczać 14,40 V
  • temperatura pracy akumulatora nie może przekraczać 42,5 st. C

W przypadku gdy, nie dotrzymane są powyższe parametry, należy uzupełniać poziom elektrolitu wodą demineralizowaną, zgodnie z procedurą opisaną w instrukcji obsługi akumulatora.